Способи зупинки артеріальної кровотечі:
спосіб притискання судин пальцем у відповідному місці (намагайтесь притиснути цю судину до кістки).
Якщо неможливо застосувати джгут:
необхідно накрити рану стерильною серветкою та притиснути пальцем судину, яка кровоточить. Але слід пам'ятати, що найбільш безпечний спосіб притискування судини не в самій рані, а за її межами.
При артеріальній кровотечі судину притискують вище місця її пошкодження, а при кровотечі з вени – нижче. При кровотечах з судин скроневої частини голови, скроневу артерію притискують попереду мочки вуха до щелепної кістки.
При сильній кровотечі з ран голови, обличчя, язика притискують сонну артерію, зовнішню щелепну і підключичну артерії притискують до щелепи або хребта. При кровотечі з ран плеча або стегна притискують плечову, підпахову або стегнову артерії.
Після того, як кровотечу зупинено:
на рану накладають щільну стерильну пов'язку;
поверх неї – туго звернуту грудку вати;
щільно бинтують коловими рухами бинта. Замість вати можна використати різний м'який матеріал, що є під руками – хустку, шматок тканини.
Для того, щоб накласти кровозупиняючий джгут, дотримуються правил:
джгут накладають при пошкодженні великих артеріальних судин кінцівок;
при кровотечі з артерій верхніх кінцівок джгут найкраще розташовувати на верхній третині плеча, при кровотечі з артерій нижніх кінцівок – на середній третині стегна;
джгут накладають на підняту кінцівку;
джгут повинен накладатися туго, але не слід надмірно стискати тканини кінцівок, так як можливі важкі ускладнення; до джгута обов'язково прикріплюють аркуш паперу з поміткою часу його накладання.
Пам’ятайте! Джгут накладають не більш як на 1-1,5 години в теплу пору року, а в холодну – не більше, як на 1 годину!